Przede wszystkim pamiętaj, że nie każde miejsce w Ekwadorze jest takie samo: inaczej będzie wyglądało bezpieczeństwo na południu kraju (od strony Peru), inaczej na północy (przy granicy z Kolumbią), a jeszcze inaczej – na wyspach, np. Galapagos.
Jak czytamy na stronie polskiego MSZ, 9 stycznia 2024 roku Ekwador wprowadził stan wyjątkowy na całym terytorium kraju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Ekwadoru, jeśli nie są one konieczne – weź to pod uwagę jeśli planowałeś wybrać się na północ kraju. Zagrożenia dotyczą regionów przygranicznych z Kolumbią, gdzie operują grupy zbrojne powiązane z kartelami narkotykowymi oraz kolumbijskimi grupami separatystycznymi (odłamy FARC).
Jednak w takich miejscach jak Galapagos sytuacja nie jest poważna, wręcz przeciwnie, wyspy uważane są wciąż za jedne z najspokojniejszych i najbezpieczniejszych miejsc na świecie.
W miastach, zwłaszcza w stolicy Quito i w największym mieście Guayaquil, mogą zdarzać się przypadki tzw. przestępczości pospolitej, czyli związanej z drobnymi kradzieżami, kieszonkowcami czy napadami. Dlatego zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności i podróżowanie w grupach – pod tym kątem wycieczki zorganizowane z doświadczonym i obytym w lokalnych zwyczajach przewodnikiem mają ogromną przewagę.
Podczas podróżowania po Ekwadorze zachowaj ostrożność przy wyborze przewoźników autobusowych – drogi górskie mogą nie być bezpieczne, jeśli pojazdy będą miały zły stan techniczny. Tak naprawdę najbezpieczniejszą opcją będą tu wycieczki zorganizowane, które obejmują także transport – wtedy masz pewność, że stan techniczny autobusu czy innego pojazdu jest zadowalający, a przewodnik wie, dokąd zmierzacie. Odwiedź Cotopaxi, lagunę Quilotoa, przepiękną starówkę w Quito czy równik w Mitad del Mundo – wszystko w ramach wyprawy z Horyzontami. Sprawdź Galapagos - środek świata.
Musisz pamiętać, że Ekwador leży w strefie aktywnej sejsmicznie, dlatego jeśli wybierasz się tam w podróż, musisz liczyć się z ryzykiem trzęsień ziemi, erupcji wulkanów czy (rzadziej) tsunami. Nie jest to jednak powód ku temu, by rezygnować z wyprawy do Ekwadoru, a jedynie zwiększyć swoją wiedzę na temat tego, co robić w takich sytuacjach.
Jeśli chodzi o ryzyko podtopień, to w regionach górskich i selwie (las równikowy), od marca do listopada, mogą występować silne opady i powodzie. Dlatego najlepiej planować podróże poza porą deszczową lub podążać za wskazówkami przewodnika, który zapewni maksimum bezpieczeństwa na trasie.
Zagrożenie chorobami tropikalnymi w Ekwadorze stosunkowo niewielkie, jedynie na wybrzeżu i w dżungli wschodniego Ekwadoru mogą występować przypadki żółtej febry, malarii, Zika oraz cholery. Dlatego odpowiedzialne jest odbycie zalecanych szczepień i zastosowanie odpowiednich środków prewencyjnych przed podróżą w zagrożone rejony.
Opieka medyczna jest ogólnie dostępna w miastach, koszty usług na europejskim standardzie są wysokie, dlatego wskazane jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które pokryje koszty leczenia i ewentualnej interwencji medycznej czy przyspieszonego powrotu do kraju.
Obywatele polscy mogą przebywać w Ekwadorze bez wizy do 90 dni. Paszport musi być ważny co najmniej sześć miesięcy od daty wjazdu. Od 11 stycznia 2024 roku obcokrajowcy wjeżdżający z Peru lub Kolumbii drogą lądową muszą przedstawić uwierzytelniony certyfikat o niekaralności z ostatnich pięciu lat.
Koniecznie przestrzegaj lokalnych przepisów prawa, które dla obcokrajowców nie będzie przychylne. Ważne: przy wyjeździe z kraju dozwolone jest posiadanie maksymalnie 1098 dolarów amerykańskich.
Ekwador to niezwykłe skarby natury, które warto zobaczyć – dlatego wybierz wycieczkę zorganizowaną, aby nie martwić się o bezpieczeństwo i w pełni cieszyć wyjazdem!
Klub Podróży Horyzonty Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich Zdalne zarządzanie biurem podróży poprzez wdrożenie dedykowanej platformy informatycznej rozwiązaniem na sytuacje kryzysowe Klubu Podróży Horyzonty.
Celem projektu jest zapewnienie zdalnej i zautomatyzowanej obsługi klienta, co znacznie poprawi jakość świadczonych usług oraz zwiększy odporność biura na sytuacje kryzysowe.Dofinansowanie projektu z UE: 234 719,17 PLN